مراکز تحقیقاتی

26مهرافزایش نرخ ابتلا به سرطان روده در ایران
  • 1915
  • .
  • .

یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: چاقی و عدم تحرک لازم سبب بروز سرطان روده بزرگ در افراد خواهد شد.
نجمه السادات آل طه، عضو انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران گفت: سرطان روده بزرگ در کشورهای غربی شایع تر است و این موضوع بیشتر به دلیل سبک تغذیه ناسالم و مصرف بالای غذاهای فست فودی است.
به گفته وی تحقیقات نشان می دهند که سرطان روده بزرگ در ایران نیز متاسفانه در حال افزایش است. او گفت: چاقی و عدم تحرک لازم سبب بروز سرطان روده بزرگ در افراد خواهد شد و نگه داشتن وزن در حالت ایده آل، ورزش و تغذیه سالم می تواند از ابتلای افراد به این سرطان جلوگیری کند.
به گفته وی میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ در کشورمان دچار یک شیب صعودی شده است؛ اما در کشورهای غربی به دلیل مسائل مختلف از جمله تغذیه، نمودار ابتلا ثابت شده و رشد ندارد.
او گفت: متاسفانه در ایران سرطان معده از شیوع بالایی برخوردار و کشورمان بر روی کمربند سرطانی است. علت ایجاد این کمربند سرطانی به عوامل جغرافیایی و تغذیه ای بستگی و ارتباط دارد.
این فوق تخصص گوارش و کبد اعلام کرد که در سرطان روده بزرگ عوامل ژنتیکی و سابقه بیماری در فامیل می توانند فاکتور خطر محسوب شوند.
او گفت: از میان هر ۲۳ مرد یک نفر و هر ۲۵ زن نیز یک نفر در دنیا احتمال ابتلا به بیماری سرطان روده بزرگ را دارد. مصرف دخانیات ، الکل و موضوع ژنتیک در بروز سرطان گوارش نقش دارد.
آل طه گفت: سرطان روده بزرگ قابل پیشگیری است. سرطان روده بزرگ در ابتدا خودش را به شکل پلیپ نشان می دهد که این پولیپ ها در ابتدا سرطانی نیستند و در صورت رسیدگی به موقع درمانشان موثر خواهد بود.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

ساختار و مراکز

لینک های مرتبط

مجلات دانشگاه

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد