آخرین اخبار EDC

4شهريورمعرفی و شرح وظایف کمیته آموزش پاسخگو
 • 3350
 • .
 • .

بسمه تعالی

معرفی کمیته آموزش پاسخگو و عدالت محور

آموزش پزشکي در کشور در طي دهه های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامي، دستاوردهای شگرفي را برای نظام سلامت کشور به ارمغان آورده است. خصوصاً پس از ادغام آموزش و پژوهش علوم پزشکي در نظام ارایه خدمات، تربیت نیروی انساني بخش سلامت با سرعت قابل توجهي انجام گردید. تا آنجا که امروزه شاهدیم که کلیه خدمات سلامت اعم از پیچیده ترین اقدامات تشخیصي و درماني به دست متخصصان ایراني ارایه شده و بیماران با اطمینان خاطر در مراکز درماني داخل کشور مراحل درمان خویش را سپری مي کنند.

اما تغییرات اساسي در چهره بیماریهای کشور خصوصاً افزایش میزان بار بیماریهای غیرواگیر، ظهور فناوریهای نوین و پیشرفته تشخیصي و درماني، تغییرات در هرم جعمیتي کشور و ... بازنگری در روند تربیت نیروی انساني بخش سلامت را در راستای تحقق آموزش پاسخگو بیش از پیش ضروری مي سازد. تحول در نظام آموزش علوم پزشکي با تأکید بر اولویتهای کشور به عنوان گام چهارم طرح تحول نظام سلامت مطرح و وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکي خود را به تحقق اثربخش آن متعهد مي داند. خوشبختانه حوزه معاونت آموزشي وزارت نقشه راه روشني را برای تحول در آموزش علوم پزشکي ترسیم و بر مبنای آن، بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکي را تدوین و ان شاءاله به اجرا خواهند رساند. یکی از این بسته های مهم بسته آموزش پاسخگو و عدالت محور است.

 از آنجایی که مهمترين هدف دانشگاه هاي علوم پزشكي تربيت نيروي انساني متخصص و كارآمد و ارائه خدمات بهداشتي درماني متناسب با نيازهاي جامعه و توجه به امكانات و شرايط موجود در جهت ارتقاي سلامت است. سياست گذاران آموزش پزشكي معتقدند كه نظام آموزش پزشكي بايد در جهتي توسعه يابد كه بتواند ضمن بهره گيري از تازه ترين دستاوردهاي علمي جهان با نيازهاي جامعه نيز سازگار باشد. بنابر این پاسخگویی اجتماعی به معنی توجه حداکثری به نیازها، انتظارات، و تقاضاهای جامعه و تلاش حداکثری برای برآورده کردن این نیازها، انتظارات، و تقاضاها و پذیرفتن مسئولیت مشکلات سلامت جامعه پیرامونی می باشد.
سازمان جهانی بهداشت در سال 1995 تعریف مشخصی از پاسخگویی اجتماعی در دانشگاه های پزشکی را ارایه داد: "لازم است دانشکده های پزشکی آموزش، تحقیقات و فعالیت های خدماتی خود را به سمت پاسخ دادن به اولویت های سلامت جامعه، منطقه یا ملیت هدایت نمایند. اولویت های سلامت باید توسط مشارکت دولتها، سازمانهای سلامت، متخصصین سلامت و مردم مشخص شوند".

آموزش پاسخگو و عدالت محور ملزم ایجاد یک برنامه اجرایی با استفاده از بسته ی تحولی مرتبط است که در بافت و در بطن جامعه انجام می  پذیرد و در آن  با روشهای مختلف مواجهه با مشكلات در جامعه آشنا شده  و در  جهت  پاسخگويی به نيازهای سلامت جامعه و آماده كردن دانشجويان، اساتید و.. برای كار و ارائه خدمات به جامعه گام برداشته می شود.  

دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) هم به عنوان یکی از دانشگاه های پیشرو در ارائه خدمات به جامعه هدف با توجه به سند ارتقای سلامت نیروهای مسلح که ایجاد رفاه و سلامتی بهینه را در میان نیروهای نظامی حق مسلم ایشان می داند بر این باور است که آموزش باید در راستای نیازها و اولویت های جامعه باشد تا بتواند خدمات جامعی را به صورت عادلانه در دسترس مردم قرار دهد و در این زمینه خود را در برابر مردم، اساتید و دانشجویان مسئول می داند و با توجه به این موضوع مبادرت به تشکیل کمیته تخصصی آموزش پاسخگو و عدالت محور از آغاز طرح تحول در آموزش پزشکی نموده است.

شرح وظایف:

این کمیته دارای اهداف کلان ذیل می باشد:

 • نهادینه سازی رویکرد آموزش پاسخگو در نظام سلامت
 • گسترش عدالت در آموزش عالي سلامت
 • شبکه سازی در نظام آموزش عالي سلامت
 • ارتقای منابع انساني بخش آموزش عالي سلامت
 •     ارتقای نظام آموزش پزشکی دانشگاه در راستای پاسخگوئی به نیازهای واقعی جامعه و نیروهای مسلح

 این کمیته این اهداف کلان را از طریق برنامه های عملیاتی ذیل دنبال می نماید:

 • انطباق برنامه های آموزش حوزه سلامت با نیازهای جامعه هدف به خدمات این بخش
 • بازنگري و تدوين برنامه هاي آموزشي )کوريكولومها( و پایش آنها در راستاي پاسخگوئي به نيازهاي جامعه هدف   
 • طراحي نظام ايجاد حساسيت و انگيزشي مناسب براي سياستگذاران، ذينفعان، اساتيد، دانشجويان، ارائه کنندگان خدمات به منظور تحقق هرچه بهتر پاسخ گوئي به نيازهاي واقعي جامعه  هدف و توجه به تعيين کننده هاي اجتماعي سلامت
 • تربیت نیروی انساني و ایجاد بستر مناسب به منظور ارایه خدمات سلامت برای اقشار جامعه هدف
 • شناسایي دقیق نیاز به نیروی انساني حوزه سلامت در سطوح ملي، منطقه ای و استاني
 • ایجاد زمینه مناسب برای رشد و شکوفایي دانشجویان با توانمندی های مختلف علمي ،فرهنگي و اجتماعي

12/05/1398

مسئول کمیته آموزش پاسخگو و عدالت محور
 

 
 دکتر طه نصیری 
عضو هيات علمي دانشگاه

دكتري تخصصي سیاستگذاری سلامت

شماره تماس: 87555638-021

شماره تماس داخلي :  55638

                                                  

 

 
امتیاز دهی
 
 

آرشیــو

ساختار و مراکز

لینک های مرتبط

مجلات دانشگاه

.کلیه حقــوق این وبسایت بــرای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله محفوظ می باشد