[03/23/2018 09:30:37 ب.ظ] [۱۳۹۷ جمعه ۳ فروردين] [عضويت در پورتال] [ورود مديران]
Skip Navigation Links

تعریف رشته : رشته کارشناسی تغذیه و بهداشت مواد غذاییو كارشناسي ارشد علوم تغذية نظامي(MS) Military nutriton science رشته هایي هستند كه طي آن دانشجويان با مباني علم تغذية نظامي و علوم وابسته به آن آشنا شده و قادر خواهند بود در شرايط مختلف نظامي ( جنگ و صلح ) خدمات لازم را در زمينه برنامه ريزي و مديريت تغذيـه و ساير جنبه هاي كاربردي و تخصصي به نيروهاي مسلح ارائه نمايند . همچنين فارغ التحصيلان اين رشته قادر خواهند شد خدمات تخصصي در زمينة علوم تغذيه اي را در شرايط بحران و اضطـــرار ( زلزله ، سيل و ) ارائه نمايند.
-تاريخچه : در هيچ يك از دانشگاههاي داخل كشور رشته اي با اين عنوان و يا مشابه آن وجود ندارد و در خارج كشور بصورت دوره هاي كوتاه مدت در مراكز تحقيقاتي نظامي برگزار مي گردد.
-رسالت رشته : با توجه به نقش و اهميت تغذيه در نيروهاي نظامي ، ضرورت وجود برنامه ريزي ، آموزش نيروها ، كنترل كيفيت مواد غذايي ، انجام تحقيقات در زمينه هاي مختلـف علوم تغذية نظامي ، امور لجستيكي ، فرمولاسيون جيره هاي غذايي بر حسب نوع عمليات وشرايـط آب و هوايي گوناگون و نهايتاً تربيت افراد متخصص مورد نياز جهت انجام    مأموريت هاي فـوق، رسالت اين رشته به خوبي روشن مي گردد.براي ارتقاء توانمندي هاي دانش آموختگان فعلي رشته تغذيه و صنايع غذايي   كشور، براي عضويت و فعاليت مؤثردر جايگاههاي تخصصي تغذيه نظامي   وشرايط اضطراري و بحران نظير جنگ،زلزله و... ايجادكارآيي لازم، با تربيت   دانشجودراين رشته(علوم تغذيه نظامي)اين نياز برطرف خواهدگرديد.  باتوجه به تكرار حوادث وبلاياي طبيعي و غير طبيعي در ايران و اينكه كشور   ايران جزء 10 كشور اول بلا خيز جهان مي باشد وهمچنين استقرار كشور   عزيز ايران در منطقه اي كه از نظر جغرافيايي نظامي ، داراي وضعيتاستراتژيك مي باشد ، لازم است آمادگي همه جانبه در مقابله با بحرانها راداشته باشيم.مديريت و آمادگي براي تغذيه مناسب مردم و نيروهاي مسلح درشرايط مختلف بحران حاصل از جنگ از امور ضروري در اين شرايط ميباشد.
ميزان اشتغال زايي اين رشته در هر سال براي سپاه پاسداران در جايگاههاي مختلف حداقل شــش (6)نفر در سال و براي يك دورة ده ساله شصت (60 ) نفر مي باشد. بديهي است براي ساير نيروهاي مسلح نيز حداقل همين تعداد مورد نياز است كه با توجه به رشد ساختاري نيروهاي مسلح در آينده ،‌تربيت اين كارشناسان تداوم خواهد داشت و بطور حتم پس از گذشت مدت كوتاهي ،‌ضرورت راه اندازي دورة دكتري تخصصي در اين زمينه نيز احساس خواهد گرديد.
-ارزش هاي حاكم بر رشته : اين موضوع از جنبه هاي مختلف، قابل توجه مي باشد و فلسفة حاکم بر این دوره علاوه بر تولید علم در گرایشی از علم تغذیه تربیت دانش آموختگانی است که سه هدف ذیل را تأمین می نمایند:
الف -ارزش هاي انساني و اسلامي : بدون ترديد كمك به همنوعان ( نظامي و غيرنظامي ) در شرايط بحران مانند جنگ ، زلزله ، سيل و.... ومديريت تأمين غذاي سالم و بهبود وضعيت تغذيه اين افراد ، يكي از مهمترين وظايف انساني و اسلامي است .
ب- ارزش هاي امنيتي و نظامي : حفظ و ارتقاء سلامت نيروهاي نظامي كشور در شرايط صلح و جنگ و مديريت و برنامه ريزي در راستاي امنيت غذايي نيروهاي مسلح داراي اهميت بسياري است. بدون ترديد دفاع از دين و كشور و برقراري امنيت در جامعه، بدون سلامت نيروهاي نظامي امكان پذير نيست .
ج- ارزش هاي اجتماعي : فارغ التحصيلان اين رشته ، علاوه بر رفع نيازهاي تخصصي نيروهاي نظامي ، توانايي انجام تحقيقات در علوم تغذيه ( از طريق ايجاد ارتباط با مراكز علمي ) و بهبود و ارتقاء وضعيت تغذيه را داشته و در تأمين سلامت افراد جامعه مشاركت خواهند داشت .
-چشم انداز رشته :
الف- بهبود و ارتقاء وضعيت تغذيه نيروهاي مسلح .
ب- با توجه به اينكه در هيچيك از دانشگاههاي داخل و خارج كشور رشته اي با اين عنوان و مشابه آن وجود ندارد، نياز كشور به اين گرايش كاملاً محسوس مي باشد،كه با تربيت نيرو در اين رشته و استقرار و توزيع مناسب آنها در محلهاي مورد نياز در هنگام وقوع بحرانها با آمادگي لازم وارد عمل شده و از بحرانهاي ثانويه نيز پيش گيري خواهد شد و مهمتر اينكه با توجه به پيچيدگي و تنوع ماموريت هاي نظامي و تنوع نيازهاي تغذيه اي نيروهاي نظامي در شرايط مختلف آب و هوايي و عمليات و شرايط اضطراري در هوا ، دريا (سطحي و زير سطحي) و عمليات زميني ( صحرايي ، كوهستاني ، گرم و سرد و ....)و نداشتن هيچگونه تجربه عملي و علمي در زمينه نيازهاي تغذيه اي و فرمولاسيون جيره هاي عملياتي و اضطراري و فن آوري بسته بندي آن ها و ده ها مساله ديگر اميد است اين برنامه بتواند افق هاي تازه اي در تغذيه نظامي ايجاد نمايد.
 
-نقش دانش آموختگان در نظام بهداشتي : فارغ التحصيلان اين رشته در موارد زير نقش مهمي خواهند داشت :
1-    برنامه ريزي و مديريت تغذيه در شرايط جنگ (‌ميكروبي ، شيميايي ،هسته اي ) ، شرايط بحران ( زلزله ، سيل و) و صلح .
2- ارتقاء سطح تحقيقات و افزايش دانش در زمينه تغذية نظامي و گشودن افق هاي جديد در اين علم و كمك به فن آوري هاي جديد در علوم تغذيه و تولید علم .
3-    كمك به نظام بهداشتي كشور در راستاي تأمين مواد غذايي سالم و بهبود وضعيت تغذيه در شرايط بحران و اضطرار .
4-    انجام فعاليتهاي مربوط به كنترل كيفيت مواد غذايي در جحت توسعه ایمنی مواد غذایی.
5-    همكاري دانش آموختگان اين رشته با مراكز بهداشتي كشور در زمان صلح و جنگ .
ضمناً مقطع تحصيلي پيشنهادي با نقش كاري فارغ التحصيلان كاملاً متناسب است زيرا دانش آموختگان با علوم تغذية نظامي آشنا شده و اصول مديريت تغذيه در شرايط جنگ ، بحران و صلح و انجام پژوهش هاي لازم براي رفع نيازهاي نيروهاي مسلح را فرا خواهند گرفت .
6-نوآوری در تولیدات مواد غذایی با انجام تحقیقات در زمینه های مولاسیون مواد غذایی جدید
 
Skip Navigation Links
رياست
گروه هاي آموزشيExpand <a href='?ObjId=194&PageId=403'>گروه هاي آموزشي</a>
معاونت هاExpand <a href='?ObjId=194&PageId=404'>معاونت ها</a>
اعضاي هيئت علمي
حوزه پژوهشExpand <a href='?ObjId=194&PageId=406'>حوزه پژوهش</a>
کتابخانه و سایت Expand <a href='?ObjId=194&PageId=624'>کتابخانه و سایت </a>
فصل نامه علمی آموزشی دانشکده بهداشتExpand <a href='?ObjId=194&PageId=1093'>فصل نامه علمی آموزشی دانشکده بهداشت</a>
مجله راهبردهاي آموزشي
امور سمینارها
تماس با ما
اعتبار بخشی موسسه ایExpand <a href='?ObjId=194&PageId=3313'>اعتبار بخشی موسسه ای</a>
مدیریت امور هیات علمی
گالری
دفتر توسعه آموزش Expand <a href='?ObjId=194&PageId=835'>دفتر توسعه آموزش </a>
اهداف و رسالت


تابلو اعلانات
آرشيو...

تعداد بازديد
تعدادبازديد 197812

لينکهاي مرتبط

مجلات علمي پژوهشي

مهمترین اخبار
آرشيو...

مقالات
Conceptual Models of Social Determ... Conceptual Models of Social Determinants of Health ارسال کننده:
دانشکده بهداشت
بازديد: 2901   1396/03/27
معرفی شبکه تحقیقات بهداشت محیط کشور معرفی شبکه تحقیقات بهداشت محیط کشور ارسال کننده:
دانشکده بهداشت
بازديد: 7432   1395/07/19
بررسی مدیریت نگهداشت تجهیزات پزشکی... بررسی مدیریت نگهداشت تجهیزات پزشکی در بیمارستان های ناجا ارسال کننده:
دانشکده بهداشت
بازديد: 4137   1394/03/19
بررسی ارتباط ابعاد عدالت سازمانی ب... بررسی ارتباط ابعاد عدالت سازمانی با ابعاد پاسخگویی در بیمارستان های منتخب نیروهای مسلح ارسال کننده:
دانشکده بهداشت
بازديد: 3789   1394/03/11
بررسی رابطة خدا و جهان هستی از دید... بررسی رابطة خدا و جهان هستی از دیدگاه قرآن و نقش آن در ارتقای اخلاق زیست محیطی ارسال کننده:
دانشکده بهداشت
بازديد: 4103   1393/05/19
روزه داری وسلامت روزه داری وسلامت ارسال کننده:
دانشکده بهداشت
بازديد: 2890   1393/04/11
آرشيو...


درباره ما | صفحه اصلی | گالري عکس | پرسش و پاسخ | تماس با ما|اخبار |نقشه سايت
© 2008 All rights Reserved. WWW.BMSU.Ac.Ir