[02/19/2018 03:52:23 ق.ظ] [۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن] [عضويت در پورتال] [ورود مديران]
Skip Navigation Links

تعریف رشته : رشته کارشناسی تغذیه و بهداشت مواد غذاییو كارشناسي ارشد علوم تغذية نظامي(MS) Military nutriton science رشته هایي هستند كه طي آن دانشجويان با مباني علم تغذية نظامي و علوم وابسته به آن آشنا شده و قادر خواهند بود در شرايط مختلف نظامي ( جنگ و صلح ) خدمات لازم را در زمينه برنامه ريزي و مديريت تغذيـه و ساير جنبه هاي كاربردي و تخصصي به نيروهاي مسلح ارائه نمايند . همچنين فارغ التحصيلان اين رشته قادر خواهند شد خدمات تخصصي در زمينة علوم تغذيه اي را در شرايط بحران و اضطـــرار ( زلزله ، سيل و ) ارائه نمايند.
-تاريخچه : در هيچ يك از دانشگاههاي داخل كشور رشته اي با اين عنوان و يا مشابه آن وجود ندارد و در خارج كشور بصورت دوره هاي كوتاه مدت در مراكز تحقيقاتي نظامي برگزار مي گردد.
-رسالت رشته : با توجه به نقش و اهميت تغذيه در نيروهاي نظامي ، ضرورت وجود برنامه ريزي ، آموزش نيروها ، كنترل كيفيت مواد غذايي ، انجام تحقيقات در زمينه هاي مختلـف علوم تغذية نظامي ، امور لجستيكي ، فرمولاسيون جيره هاي غذايي بر حسب نوع عمليات وشرايـط آب و هوايي گوناگون و نهايتاً تربيت افراد متخصص مورد نياز جهت انجام    مأموريت هاي فـوق، رسالت اين رشته به خوبي روشن مي گردد.براي ارتقاء توانمندي هاي دانش آموختگان فعلي رشته تغذيه و صنايع غذايي   كشور، براي عضويت و فعاليت مؤثردر جايگاههاي تخصصي تغذيه نظامي   وشرايط اضطراري و بحران نظير جنگ،زلزله و... ايجادكارآيي لازم، با تربيت   دانشجودراين رشته(علوم تغذيه نظامي)اين نياز برطرف خواهدگرديد.  باتوجه به تكرار حوادث وبلاياي طبيعي و غير طبيعي در ايران و اينكه كشور   ايران جزء 10 كشور اول بلا خيز جهان مي باشد وهمچنين استقرار كشور   عزيز ايران در منطقه اي كه از نظر جغرافيايي نظامي ، داراي وضعيتاستراتژيك مي باشد ، لازم است آمادگي همه جانبه در مقابله با بحرانها راداشته باشيم.مديريت و آمادگي براي تغذيه مناسب مردم و نيروهاي مسلح درشرايط مختلف بحران حاصل از جنگ از امور ضروري در اين شرايط ميباشد.
ميزان اشتغال زايي اين رشته در هر سال براي سپاه پاسداران در جايگاههاي مختلف حداقل شــش (6)نفر در سال و براي يك دورة ده ساله شصت (60 ) نفر مي باشد. بديهي است براي ساير نيروهاي مسلح نيز حداقل همين تعداد مورد نياز است كه با توجه به رشد ساختاري نيروهاي مسلح در آينده ،‌تربيت اين كارشناسان تداوم خواهد داشت و بطور حتم پس از گذشت مدت كوتاهي ،‌ضرورت راه اندازي دورة دكتري تخصصي در اين زمينه نيز احساس خواهد گرديد.
-ارزش هاي حاكم بر رشته : اين موضوع از جنبه هاي مختلف، قابل توجه مي باشد و فلسفة حاکم بر این دوره علاوه بر تولید علم در گرایشی از علم تغذیه تربیت دانش آموختگانی است که سه هدف ذیل را تأمین می نمایند:
الف -ارزش هاي انساني و اسلامي : بدون ترديد كمك به همنوعان ( نظامي و غيرنظامي ) در شرايط بحران مانند جنگ ، زلزله ، سيل و.... ومديريت تأمين غذاي سالم و بهبود وضعيت تغذيه اين افراد ، يكي از مهمترين وظايف انساني و اسلامي است .
ب- ارزش هاي امنيتي و نظامي : حفظ و ارتقاء سلامت نيروهاي نظامي كشور در شرايط صلح و جنگ و مديريت و برنامه ريزي در راستاي امنيت غذايي نيروهاي مسلح داراي اهميت بسياري است. بدون ترديد دفاع از دين و كشور و برقراري امنيت در جامعه، بدون سلامت نيروهاي نظامي امكان پذير نيست .
ج- ارزش هاي اجتماعي : فارغ التحصيلان اين رشته ، علاوه بر رفع نيازهاي تخصصي نيروهاي نظامي ، توانايي انجام تحقيقات در علوم تغذيه ( از طريق ايجاد ارتباط با مراكز علمي ) و بهبود و ارتقاء وضعيت تغذيه را داشته و در تأمين سلامت افراد جامعه مشاركت خواهند داشت .
-چشم انداز رشته :
الف- بهبود و ارتقاء وضعيت تغذيه نيروهاي مسلح .
ب- با توجه به اينكه در هيچيك از دانشگاههاي داخل و خارج كشور رشته اي با اين عنوان و مشابه آن وجود ندارد، نياز كشور به اين گرايش كاملاً محسوس مي باشد،كه با تربيت نيرو در اين رشته و استقرار و توزيع مناسب آنها در محلهاي مورد نياز در هنگام وقوع بحرانها با آمادگي لازم وارد عمل شده و از بحرانهاي ثانويه نيز پيش گيري خواهد شد و مهمتر اينكه با توجه به پيچيدگي و تنوع ماموريت هاي نظامي و تنوع نيازهاي تغذيه اي نيروهاي نظامي در شرايط مختلف آب و هوايي و عمليات و شرايط اضطراري در هوا ، دريا (سطحي و زير سطحي) و عمليات زميني ( صحرايي ، كوهستاني ، گرم و سرد و ....)و نداشتن هيچگونه تجربه عملي و علمي در زمينه نيازهاي تغذيه اي و فرمولاسيون جيره هاي عملياتي و اضطراري و فن آوري بسته بندي آن ها و ده ها مساله ديگر اميد است اين برنامه بتواند افق هاي تازه اي در تغذيه نظامي ايجاد نمايد.
 
-نقش دانش آموختگان در نظام بهداشتي : فارغ التحصيلان اين رشته در موارد زير نقش مهمي خواهند داشت :
1-    برنامه ريزي و مديريت تغذيه در شرايط جنگ (‌ميكروبي ، شيميايي ،هسته اي ) ، شرايط بحران ( زلزله ، سيل و) و صلح .
2- ارتقاء سطح تحقيقات و افزايش دانش در زمينه تغذية نظامي و گشودن افق هاي جديد در اين علم و كمك به فن آوري هاي جديد در علوم تغذيه و تولید علم .
3-    كمك به نظام بهداشتي كشور در راستاي تأمين مواد غذايي سالم و بهبود وضعيت تغذيه در شرايط بحران و اضطرار .
4-    انجام فعاليتهاي مربوط به كنترل كيفيت مواد غذايي در جحت توسعه ایمنی مواد غذایی.
5-    همكاري دانش آموختگان اين رشته با مراكز بهداشتي كشور در زمان صلح و جنگ .
ضمناً مقطع تحصيلي پيشنهادي با نقش كاري فارغ التحصيلان كاملاً متناسب است زيرا دانش آموختگان با علوم تغذية نظامي آشنا شده و اصول مديريت تغذيه در شرايط جنگ ، بحران و صلح و انجام پژوهش هاي لازم براي رفع نيازهاي نيروهاي مسلح را فرا خواهند گرفت .
6-نوآوری در تولیدات مواد غذایی با انجام تحقیقات در زمینه های مولاسیون مواد غذایی جدید
 
Skip Navigation Links
دانشكده پزشكيExpand <a href='?ObjId=191&PageId=192'>دانشكده پزشكي</a>
دانشكده پرستاريExpand <a href='?ObjId=191&PageId=193'>دانشكده پرستاري</a>
دانشکده بهداشتExpand <a href='?ObjId=191&PageId=194'>دانشکده بهداشت</a>
دانشکده داروسازیExpand <a href='?ObjId=191&PageId=2593'>دانشکده داروسازی</a>


تابلو اعلانات
برگزاری آزمون صلاحیت بالینی برگزاری آزمون صلاحیت بالینی ارسال کننده: دانشكده پزشكي     بازديد: 2417    1396/11/22
هم اندیشی دانشکده پرستاری با حضور دکتر ... هم اندیشی دانشکده پرستاری با حضور دکتر ابراهیم نیا ارسال کننده: دانشكده پرستاري     بازديد: 2523    1396/11/15
کنفرانس یک روزه - آموزش مداوم با عنوان ... کنفرانس یک روزه - آموزش مداوم با عنوان " تکنیکهای کاربردی بهداشت محیط" ارسال کننده: دانشکده بهداشت     بازديد: 183    1396/11/14
برگزاری آزمون OSCE دانشکده پرستاری برگزاری آزمون OSCE دانشکده پرستاری ارسال کننده: دانشكده پرستاري     بازديد: 331    1396/11/10
دیدار ریاست دانشکده پرستاری با رؤسای دا... دیدار ریاست دانشکده پرستاری با رؤسای دانشکده های پرستاری ایران، تهران، شهید بهشتی و ارتش ارسال کننده: دانشكده پرستاري     بازديد: 427    1396/11/01
جلسه احصاء مشکلات نیروی انسانی دانشکده ... جلسه احصاء مشکلات نیروی انسانی دانشکده پرستاری ارسال کننده: دانشكده پرستاري     بازديد: 320    1396/10/26
آرشيو...

تعداد بازديد
تعدادبازديد 236517

لينکهاي مرتبط
لينکي در اين بخش قرارداده نشده

مجلات علمي پژوهشي
لينکي در اين بخش قرارداده نشده

مهمترین اخبار
آرشيو...

مقالات
تقویم آزمون های علوم پزشکی سال ۱۳۹... تقویم آزمون های علوم پزشکی سال ۱۳۹۷ وزارت بهداشت ارسال کننده:
دانشكده پزشكي
بازديد: 2337   1396/10/16
هفته پژوهش هفته پژوهش ارسال کننده:
دانشكده پرستاري
بازديد: 992   1396/09/27
فراخوان شرکت در نهمین همایش یادگیر... فراخوان شرکت در نهمین همایش یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی ارسال کننده:
دانشكده پزشكي
بازديد: 553   1396/09/19
اعلام آخرین تغییرات آزمون ارشد و د... اعلام آخرین تغییرات آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت ارسال کننده:
دانشكده پزشكي
بازديد: 815   1396/08/29
سخنرانی علمی دانشکده پزشکی سخنرانی علمی دانشکده پزشکی ارسال کننده:
دانشكده پزشكي
بازديد: 747   1396/08/01
سخنرانی علمی گروه فیزیولوژی سخنرانی علمی گروه فیزیولوژی ارسال کننده:
دانشكده پزشكي
بازديد: 812   1396/07/18
آرشيو...


درباره ما | صفحه اصلی | گالري عکس | پرسش و پاسخ | تماس با ما|اخبار |نقشه سايت
© 2008 All rights Reserved. WWW.BMSU.Ac.Ir