[03/22/2018 08:08:02 ب.ظ] [۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ فروردين] [عضويت در پورتال] [ورود مديران]
Skip Navigation Links

 

 

               

معرفی Images.MD: اين پايگاه بيش از 70 هزار تصوير را با كيفيت عالي و در تمامي حوزه­هاي علوم پزشكي تهیه كرده است. هر يك از اين تصاوير داراي متن ضمیمه و اطلاعات منبع استخراجی است و توسط 2000 كارشناس متخصص از 100 مجموعه گردآوری شده­است. تصاویر فراهم شده در 105 مجموعه موضوعی و بین 34 تخصص علم پزشکی طبقه­بندی شده­اند.

 

روش ثبت­نام:

در این پایگاه اطلاعاتی امکاناتی مانند تشکیل آلبوم از تصاویر موردنظر، تهیه اسلایدهای آموزشی از تصاویر موجود و سفارش یک لوح فشرده از اسلایدهای تهیه شده وجود دارد که استفاده از امکانات فوق با ثبت نام در پایگاه اطلاعاتی امکان­پذیر است. برای ثبت نام بر روی لینک موجود در پایین صفحه کلیک کرده و سپس فرم ثبت نامی مطابق با تصاویر زیر در اختیار قرار می­گیرد.

 

 

ثبت نام در پنج مرحله انجام می­شود که عبارت است از:

1- در مرحله اول نام  و نام خانوادگی و لقب (honorific) که شامل خانم، آقا و مواردی از این دست است، وارد می­گردد. گزینه­هایی که با علامت * مشخص شده­اند، باید حتما پر شوند تا ثبت نام با موفقیت انجام شود.

 

2- در این مرحله حرفه، تخصص و زمینه موضوعی مورد علاقه وارد می­شود. با استفاده از کلید ctrl انتخاب چندین زمینه موضوعی ممکن  می­شود.

 

 

 

 

3- در مرحله سوم نشانی پست الکترونیک و رمز ورود برای سیستم تعیین می­شود. در رمز عبور تعیین شده برای سیستم تنها باید از حرف و عدد استفاده شود، رمز عبور حداقل از پنج کاراکتر تشکیل می­شود و بین کاراکترهای تعیین شده نباید فاصله وجود داشته باشد.

 

 

4- قوانین و مقررات مربوط به پایگاه اطلاعاتی باید پذیرفته شود تا ثبت نام انجام شود.

 

 

5- در این مرحله درخواست دریافت خبرهای جدید، روزآمدسازی اطلاعات به پایگاه اطلاعاتی مطرح   می­شود. بعد از اتمام مراحل ثبت­نام، با کلیک روی گزینه ثبت­نام خاتمه می­یابد و با انتخاب گزینه فرم پاک شده و برای ثبت­نام جدید آمده می­شود.

 

راه­های دسترسی به اطلاعات Images MD:

 

در صفحه اصلی پایگاه اطلاعاتی Images MD، سه راه برای دسترسی به تصاویر قرار داده شده است:

 

الف. جستجوی سریع Quick Search)): ساده­ترین روش جستجو quick search است که با وارد کردن ­واژه موردنظر، تصاویر مرتبط با آن واژه نشان داده می­شود. در این قسمت امکان ترکیب کلمات با عملگرهای بولی نیز وجود دارد. عملگرهای قابل استفاده در پایگاه اطلاعاتی images MD در جستجوی پیشرفته معرفی شده­اند.    

 

ب. جستجوی پیشرفته Advanced Search)):

گزینه مربوط به جستجوی پیشرفته در بالای کادر جستجوی سریع قرار گرفته است که امکان جستجوی تصاویر متناسب با نیاز اطلاعاتی کاربر را فراهم می­آورد. در جستجوی پیشرفته گزینه­های مختلفی برای محدود کردن جستجو قرار داده شده است (برای انتخاب چندین مورد در یک گزینه، از کلید ctrl استفاده می­گردد): 

 

(9)

(2)

(3)

(4)

(5)

(7)

(1)

(8)

(6)

 

1- واژه­ موردنظر در این قسمت وارد می­شود و امکان استفاده از عملگرهای بولی برای ترکیب چندین کلمه با یکدیگر و یا جستجوی یک عبارت وجود دارد. عملگرهای تعریف شده در این قسمت عبارتند از:

علامت & یا and: برای ترکیب دو کلمه با یکدیگر به کار می­رود، به گونه­ای که تصاویر بازیابی شده مرتبط با هر دو کلمه باشند.

علامت / یا or: این عملگر به هنگامی که بین دو کلمه به کار برده می­شود، تصاویری را بازیابی می­کند که مرتبط با یکی از دو کلمه جستجو شده و یا هر دو کلمه است.

not: این عملگر زمانی که بین دو کلمه قرار می­گیرد،  تصاویری را بازیابی می­کند که تنها مرتبط با کلمه اول باشد. برای مثال با اجرای جستجوی brain not surgery تنها تصاویر مرتبط با brain بازیابی می­شوند.

علامت " ": با قرار دادن عبارت مورد نظر در میان گیومه، تنها تصاویری بازیابی خواهند شد که مرتبط با عبارت تایپ شده باشند.  

 

2. این پایگاه، تصاویر را با توجه به 34 تخصص پزشکی تقسیم­بندی کرده است و با انتخاب هر تخصص می­توان تصاویر مرتبط را مشاهده کرد.

نکته: با انتخاب هم­زمان دو یا سه زمینه تخصصی تنها مجموع تصاویر مرتبط با این دو یا سه زمینه موضوعی نشان داده می­شود و توسط پایگاه اطلاعاتی جستجوی ترکیبی انجام نمی­گیرد.   

 

3. در این بخش تصاویر با توجه به نوع تصویر به 5 گروه تقسیم­بندی شده­اند و گروه­ها عبارتند از: نقشه/نمودار، تصاویر شماتیک/آثار هنری، عکس/هاف­تن، جدول و ویدیو.

 

4. تصاویر بر اساس ماهیتی که دارند به 45 دسته گروه­بندی شده­اند که تعدادی از این گروه­ها عبارت است از: عکس­های بالینی، تصاویر اندوسکوپی، ساختارهای شیمیایی، تصاویر لاپراسکوپی، تصاویر رادیوگرافی/رادیولوژی/اشعه ایکس و غیره.

 

5. در این بخش از جستجوی پیشرفته، 18 توصیفگر بالینی انتخاب شده است که پرکاربردترین هستند. به هنگامی که جنبه­ای خاص از یک زمینه موضوعی مدنظر است، می­توان به همراه وارد کردن کلیدواژه موضوعی در پنجره جستجو، توصیفگرهای بالینی مورد نظر را نیز انتخاب کرد تا تصاویری با ارتباط موضوعی بیشتر بازیابی شود.    

 

6. در این قسمت می­توان گزینه را طوری انتخاب نمود که تنها تصاویر بازیابی شده نشان داده شود، یا علاوه بر تصاویر، متن ضمیمه مربوط به تصویر نیز نشان داده شود و یا اینکه تنها متن ضمیمه تصویر ارائه شود.

 

7. در این قسمت تعداد تصاویر نمایش داده شده در هر صفحه تعیین می­گردد که از 8 تا 24 اسلاید در هر صفحه را می­توان انتخاب نمود.

 

8. با انتخاب این گزینه تنها جدیدترین تصاویر راه­یافته به پایگاه اطلاعاتی بازیابی می­شود.

 

9. با انتخاب هر کدام از 105 زمینه موضوعی، تنها تصاویر مرتبط با آن دسته نشان داده می­شود.

 

پس از وارد کردن واژه­ها و انتخاب گزینه­های موردنظر، با انتخاب  جستجو انجام می­شود و برای اجرای یک جستجوی جدید گزینه    انتخاب می­شود.

 

ج. بازبینی تصاویر:

در این گزینه امکان بازبینی تصاویر از طریق انتخاب یکی از مجموعه­های موضوعی و یا تخصص­های پزشکی فراهم شده است که تکراری از گزینه­های جستجوی پیشرفته است.

 

 

 

 

نمایش نتایج حاصل از جستجو:

برای توضیح نحوه نمایش تصاویر بازیابی شده در پایگاه اطلاعاتی images MD، یک جستجوی نمونه­ در پایگاه اطلاعاتی اجرا می­شود. برای مثال با وارد کردن کلیدواژه kidney در پنجره جستجوی پیشرفته، انتخاب تصاویر شماتیک/آثار هنری از نوع تصویر و افزودن توصیفگر بالینی آناتومی به کلیدواژه موردنظر، جستجو انجام می­گیرد.

(8)

(3)

(2)

(6)

(7)

(5)

(4)

(1)

 

(1)- در بالای صفحه نتایج جستجو، استراتژی جستجویی که اجرا شده نشان داده می­شود. 

(2)- برای جستجو در تصاویر بازیابی شده یا محدود کردن و اخص­کردن جستجو از این گزینه استفاده می­شود که با انتخاب آن پنجره جستجوی پایین صفحه نشان داده می­شود.

(3)- برای انجام یک جستجوی جدید از این گزینه استفاده می­شود.

(4)- تعداد تصاویر بازیابی شده نشان داده شده است.

(5)- با انتخاب این گزینه در کنار هر کدام از تصاویر، تصویر در اندازه واقعی نمایش داده می­شود (در صورتی   که از طریق نام کاربری و رمز عبور Athens به پایگاه اطلاعاتی وارد نشده­اید، برای مشاهده تصاویر در اندازه واقعی نیاز است که از همان ابتدا و قبل از انجام جستجو از طریق نام کاربری و رمز عبور Athens به سیستم پایگاه اطلاعاتی وارد شوید) و یا با کلیک بر روی تصویر می­توانید آن را در اندازه واقعی مشاهده کنید. علاوه بر مشاهده تصویر در اندازه واقعی، متن توصیفی درباره تصویر، اطلاعات شناسه­ای و منبع تصویر و متن نیز نشان داده می­شود.

(6)- تصاویری که این علامت را دارند، روزآمد شده­ و جایگزین تصویر دیگری شده­اند.

(7)- نشان دهنده تصاویر جدید پایگاه اطلاعاتی است.

(8)- در این بخش انتخاب نحوه نمایش تصاویر از سه گزینه مشاهده تصویر، تصویر به همراه متن ضمیمه و تنها متن ضمیمه و تعداد تصاویر ارائه شده در هر صفحه قرار داده شده است.     

 

ثبت نام در پایگاه اطلاعاتی Images MD:

بعد از ثبت نام در پایگاه اطلاعاتی images MD یک فضا به شما اختصاص داده می­شود که امکان ذخیره و مدیریت تصاویر در آن فراهم شده است. با وارد کردن نام کاربری (نشانی الکترونیک) و رمز عبور پنجره زیر نمایش داده می­شود.

 

در این صفحه قسمت­هایی مانند My slides برای انتخاب، مشاهده و روزآمد کردن تصاویر مورد نظر از مجموعه تصاویر پایگاه اطلاعاتی، My profile برای تغییر نشانی الکترونیک، رمز عبور و اطلاعات کاربری در سیستم، مشاهده آخرین تغییرات و جدیدترین تصاویر افزوده شده به پایگاه و جستجو و مرور در تصاویر پایگاه اطلاعاتی فراهم شده است.

Skip Navigation Links
پژوهش
مديريت اطلاع رساني و خدمات علمي Expand <a href='?ObjId=173&PageId=189'>مديريت اطلاع رساني و خدمات علمي </a>
مديريت مطالعات و بين المللExpand <a href='?ObjId=173&PageId=190'>مديريت مطالعات و بين الملل</a>
واحد توسعه و تحقیقات بالینی Expand <a href='?ObjId=173&PageId=2702'>واحد توسعه و تحقیقات بالینی </a>
مرکز تحقیقات دانشجویانExpand <a href='?ObjId=173&PageId=800'>مرکز تحقیقات دانشجویان</a>

نظر سنجي
پیشنهاد شما برای ایجاد رشد در امور تحقیقات و پژوهش دانشگاه بقیه الله (عج) چیست؟
    آرشيو...

تابلو اعلانات
آرشيو...

تعداد بازديد
تعدادبازديد 172862

لينکهاي مرتبط

مجلات علمي پژوهشي
لينکي در اين بخش قرارداده نشده

مهمترین اخبار
کسب رتبه پژوهشی واحدهای تحقیقات با... کسب رتبه پژوهشی واحدهای تحقیقات بالینی کشور ارسال کننده:
معاونت تحقیقات و فناوری
بازديد: 5609   1396/02/10
اولین جلسه ی هم اندیشی پایوران با ... اولین جلسه ی هم اندیشی پایوران با معاون تحقیقات و فن آوری و جانشین فرمانده پژوهشگاه ارسال کننده:
معاونت تحقیقات و فناوری
بازديد: 3025   1396/01/29
اسامی برندگان مسابقه کتابخوانی هفت... اسامی برندگان مسابقه کتابخوانی هفته پژوهش ارسال کننده:
مديريت مطالعات و بين الملل
بازديد: 2153   1395/10/22
مسابقه بزرگ کتابخوانی اخلاق در پژو... مسابقه بزرگ کتابخوانی اخلاق در پژوهش ارسال کننده:
مديريت مطالعات و بين الملل
بازديد: 2135   1395/10/06
هفته پژوهش گرامی باد هفته پژوهش گرامی باد ارسال کننده:
مديريت مطالعات و بين الملل
بازديد: 2220   1395/09/21
سمینار نیم روزه آینده پژوهی در غرب... سمینار نیم روزه آینده پژوهی در غرب آسیا و شمال آفریقا ارسال کننده:
مديريت مطالعات و بين الملل
بازديد: 2633   1395/03/09
آرشيو...

مقالات
آرشيو...


درباره ما | صفحه اصلی | گالري عکس | پرسش و پاسخ | تماس با ما|اخبار |نقشه سايت
© 2008 All rights Reserved. WWW.BMSU.Ac.Ir