[03/25/2018 06:09:29 ق.ظ] [۱۳۹۷ يکشنبه ۵ فروردين] [عضويت در پورتال] [ورود مديران]
Skip Navigation Links

 

آشنایی با مرکز مشاوره دانشجویی

نهادهاي حمايتي و رفاهي متعددي در دانشگاه به كار و فعاليت مشغولند تا دانشجويان با آسودگي، آرامش و سلامت بهتري به فعاليت هاي اساسي خود بپردازند. يكي از مهم ترين نهادهاي حمايتي دانشگاه ، مرکز مشاورۀ دانشجويي است.

 

مرکز مشاورۀ دانشجويي

 مرکز مشاوره، فعاليت ها و وظايف متعدد و گسترده اي را بر عهده دارد. وجود مرکز مشاوره و فعاليت هاي متنوع آن بر اين مبني استوار است كه در كنار تحصيل و رشد توانايي هاي علمي و پژوهشي، ضروري است، امكانات رشد رواني و اجتماعي نيز ايجاد شود. يعني، نه تنها لازم است كه فرهيختگان و تحصيلكردگان از توانايي هاي علمي بالا برخوردار شوند، بلكه ضرورت دارد بتوانند از سلامت رواني و اجتماعي بالايي نیز برخوردار باشند و زندگي سالم تري داشته باشند. به همین منظور لازم است كه دانشجويان به اختلالات روان شناختي، آسيب هاي رواني و اجتماعي مبتلا نباشند، بلكه از زندگي سالم تري نيز برخوردار باشند. لذا ، در مرکز مشاوره، هم در زمينۀ شناسايي و درمان مشكلات روان شناختي و آسيب هاي رواني اجتماعي دانشجويان خدمات متنوع و مفيدي ارائه مي شود و هم در سطح بهبود و افزايش سلامت رواني و جسماني آنان نيز اقدامات اساسي انجام مي گردد. در اين جا، به مرور تعدادي از خدمات مركز مشاورۀ دانشجويي به تفكيك خدمات درماني، مشاوره، راهنمايي و همچنين خدمات بهبود زندگي سالم پرداخته مي شود.

 

الف- خدمات درماني، مشاوره و راهنمايي

تعدادي از دانشجويان ممكن است به دلايل مختلف دچار مشكلات روان شناختي مانند افسردگي، اضطراب، وسواس و مانند آن شوند. گاهي اوقات، اين بيماري ها قبل از ورود به دانشگاه نيز وجود داشته اند. بهمين دليل، يكي از فعاليت هاي مهم مرکز مشاوره شناسايي و درمان زود هنگام چنين مشكلاتي است. در ابتدای ورود، وضعیت سلامت روان دانشجویان ارزیابی می شود.

بعضي از مشكلات دانشجويان مرتبط با موضوعات تحصيلي و درسي است. از جمله بي علاقگي نسبت به دروس، ناتواني در مطالعۀ مناسب دروس، تمايل به تغيير رشته و مواردي از اين قبيل. بهمين دليل، در مراكز مشاورۀ دانشجويي، علاوه بر درمان مشكلات روان شناختي، به مشاوره و راهنمايي هاي تحصيلي نيز پرداخته مي شود. همچنین، در مواردي، دانشجويان مشكلات و گرفتاري هاي ديگري مانند مشكلات مالي، حقوقي، اداري و ... دارند كه نياز به خدمات مددكاري است. در اين مواقع، مددكاران مركز به ارائۀ چنين خدمات اساسي مي پردازند.

همکاران اصلی مرکز مشاوره عبارتند از: مشاور و روان شناس،روانپزشک، روان سنج و مددکار اجتماعی

 

ب- خدمات بهبود زندگي سالم

اكثر دانشجويان بيماري و یا مشکل خاصي ندارند. در اين موارد براي بهتر شدن زندگي سالم آنان و رشد هر چه بيشتر توانايي ها و مهارت هاي رواني و اجتماعي آنها و همچنين رشد توانايي تصميم گيري و حل مسئلۀ آنان در زندگيشان، دوره ها و برنامه هاي آموزشي تهيهّ و طراحي مي شود. بخصوص، از آنجايي كه دانشجويان در دوره جواني هستند و يكي از مهم ترين موضوعات زندگي آنها كه نقش مهمي در سلامت و موفقيت آيندۀ آنها دارد، ازدواج است، دوره هاي ويژۀ آموزش قبل از ازدواج طراحي شده است.

مهمترین خدماتی که در این بخش ارائه می شود عبارت است از:

1-     آموزش مهارت های زندگی شامل ده مهارت : توانايي تصميم گيري، توانايي تفكر خلاق، توانايي حل مسئله، توانايي تفكر نقاد، توانايي برقراري روابط بين فردي، توانايي مقابله با هيجان ها، توانايي مقابله با استرس، مهارت خودآگاهی، مهارت کنترل خشم و مهرات ارتباط موثر

2-    كارگاه هاي آموزش پيشگيري از اعتیاد، پيشگيري از ايدز

3-    کارگاه آموزش مهارت هاي تحصيلي و مطالعه

4-    دوره هاي آموزش پیش از ازدواج

 

علاوه بر برگزاري دوره هاي آموزشي خاص، نشريه ها، كتابچه ها و بروشورهايي نیز، هم براي دانشجويان و هم براي خانوادۀ آنها تدوين شده است که در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. در اين جا، به معرفي برخی از برنامه هاي مهم دانشگاه در زمينه بهبود زندگي سالم دانشجويان پرداخته مي شود:

 

 

ارتباط با اولياء

والدين نقش مهمي در سلامت فرزندان خود دارند، زيرا يكي ازمنابع مهم حمايت اجتماعي دانشجويان هستند. بدين منظور، در طرح ارتباط با اولياء سعي مي شود مطالب مهم مورد نياز والدين براي آنان ارسال شود.

 

همياران بهداشت روان

دانشجويان در بسياري از مواقع به يكديگر اعتماد دارند، بنابراین براي كسب اطلاعات به سراغ دوستان و همسالان خود مي روند. بهمين دليل، در طرح همياران، سعي مي شود به دانشجويان داوطلب و واجد شرايط، آموزش هاي لازم داده شود تا آنان به نوبۀ خود اين آموزش ها را در اختيار دوستان و همسالان خود قرار دهند.

دانشجویانی که علاقمند هستند در این طرح، یار و یاور مرکز مشاوره باشند می توانند به مرکز مشاورۀ دانشگاه مراجعه کرده و اطلاعات لازم را دریافت نمایند.

 

مزایای استفاده از مرکزمشاورۀ دانشجويي

نكتۀ مهم آن است كه در حال حاضر با توجه به فعاليت هاي مرکز مشاوره و گستردگي آنها، فرصت مناسبي براي رشد و پيشرفت شخصي در اختيار دانشجويان و خانواده ها قرار گرفته است. امكاني كه در ساير موارد به آساني قابل دست يابي نيست. مرکزمشاورۀ دانشجويي داراي مزاياي بسيار خاص متعددي است كه در اين جا بطور خلاصه به آن اشاره مي شود:

 

هزينه و كيفيت خدمات

مشاوره و روان درماني در مراکزخصوصي، به نسبت گران است و معمولاً شامل بيمه نيز نمي شود. از سوي ديگر، كيفيت مشاوره هاي بيرون نيز هميشه تضمين شده نيست. گاه، بعضي از مشاوران و روان شناسان بيرون از مرکز تجارب اندكي دارند. در مرکز مشاورۀ دانشجويي، افرادي براي ارائۀ خدمات انتخاب مي شوند كه تجربۀ كار كافي و تحصيلات بالايي داشته و از اعتقادات مذهبي و اخلاقي بالايي نیز برخوردار باشند. از سوي ديگر، كيفيت ارائۀ خدمات در اين مرکز نيز از سوي مسئولان به دقت ارزيابي مي شود. بهمين دليل، با اطمينان كافي مي توان گفت، كيفيت مرکز مشاورۀ دانشجويي از ساير مشاوره هايي كه در همان شهر يا استان ارائه مي شود به مراتب بالاتر است. بنابراین، در این دوره، دانشجويان فرصت استفاده از خدماتي را دارند كه در بيرون از دانشگاه شايد اصلاً در دسترسشان نباشد.

 

نياز سني دانشجويان به مشاوره

علاوه بر اين، دانشجويان از نظر سني در شرايطي قرار دارند كه اولاً بحران هاي خاص و طبيعي را طي مي كنند كه نيازشان به مشاوره و روان درماني، از ساير دوران هاي زندگي به مراتب بيشتر است.

توانايي بالاي دانشجويان در استفاده از خدمات

افرادي از خدمات مشاوره و روان درماني استفادۀ بيشتري مي كنند كه داراي ويژگي هاي خاص باشند. داشتن انگيزه، هوش و علاقه از اهميت بسيار بالايي برخوردار است كه در جمعيت دانشجويي به شدت چنين ويژگي هايي وجود دارد.

بهمين دليل، ميزان فايده و اثر خدمات روان شناختي و مشاوره در اين گروه بسيار بيشتر از ساير گروه هاست.

دسترسي بالاي دانشجويان به خدمات مراكز مشاوره به منظور دسترسي بيشتر دانشجويان به مراكز مشاوره و استفاده بيشتر آنها از اين خدمات كه با كيفيت بسيار بالا و با هزينه اي بسيار اندك براي آنها مهيا شده است، مراكز مشاوره نه تنها در قسمت هاي اصلي دانشگاه ها بلكه حتي در خوابگاه ها